DOK.UCOZ.COM Четвер, 28.03.2024, 18:02
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту

Категорії розділу
Статті [27]
Статті зі сфери інформаційної діяльності

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 67

dok.ucoz.com

Форма входу

Головна » Статті » Статті

ПРОГРАМА ЮНЕСКО "ПАМ’ЯТЬ СВІТУ” І ЗАВДАННЯ БІБЛІОТЕК, АРХІВІВ, МУЗЕЇВ ПО ЗБЕРЕЖЕННЮ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО НАДБАННЯ
Г.І. Ковальчук

/м. Київ/

ПРОГРАМА ЮНЕСКО "ПАМ’ЯТЬ СВІТУ”

І ЗАВДАННЯ БІБЛІОТЕК, АРХІВІВ, МУЗЕЇВ ПО ЗБЕРЕЖЕННЮ ДОКУМЕНТАЛЬНОГО НАДБАННЯ

Мета програми ЮНЕСКО "Пам’ять світу” – забезпечити збереженість і, одночасно, доступність документального спадку, розповсюдження загальної поінформованості про існування та значущість документального надбання, доступ через оцифрування до пам’яток окремої країни представникам усіх інших держав. У програмі сформульовано саме поняття документального спадку; відмічено, що сукупна документальна спадщина людства практично невідома, тому стан пам’яток культури світового рівня заходиться під постійним моніторингом ЮНЕСКО та Центру Всесвітнього надбання. Реєстр або регістр документальної спадщини важливий так само, як і існуючий список Всесвітнього надбання.

30 листопада – 2 грудня 2006 року на базі Національної бібліотеки Білорусі в Мінську відбулася Міжнародна конференція, присвячена Програмі ЮНЕСКО "Пам’ять світу”. Мета конференції - обговорення механізму взаємодії бібліотек, архівів і музеїв у галузі збереження та спільного використання документального надбання, забезпечення доступу до нього; розгляд питань, пов’язаних із створенням науково-інформаційного простору та освітнього середовища; обмін досвідом у справі використання комп’ютерних та інтернет-технологій у розвитку національних проектів Програми ЮНЕСКО "Пам’ять світу”.

Документальне надбання, котре зберігається окремо в архівах, бібліотеках, музеях, ЮНЕСКО розглядає як єдине ціле, тому реєстри документальних пам’яток мають бути зведеними разом і з часом доступні всім фондоутримувачам і спеціалістам. Основний критерій включення документальних пам’яток до Програми "Пам’ять світу” - це їх всесвітнє значення. ЮНЕСКО проводить досить жорсткий відбір – лише не більше 50% запропонованих для включення в реєстр пам’яток туди потрапляє.

Збереженість і доступність друкованих і рукописних документів викликають велике занепокоєння, але ще більшу стурбованість викликає питання збереження інформації на сучасних носіях, власне, як і надійність таких носіїв. У питаннях збереження пам’яток історії та культури необхідно, крім коштів ЮНЕСКО, залучення національних ресурсів до захисту документального спадку. Цим, зокрема, опікуються кластерні бюро ЮНЕСКО по всьому світу. Так, бюро ЮНЕСКО в Москві розробило флагманський проект "Пам’ятайте про Майбутнє”, котрий можна розглядати як варіант програми "Пам’ять світу”. Основне завдання – сприяння в розробці національної політики в галузі збереження та розвитку архівів.

В Білорусі існує державна програма "Пам’ять Білорусі”, мета якої – державний облік і збереження державних пам’яток, інтеграція ресурсів, поліпшення умов фізичної збереженості найбільш цінних документальних пам’яток, формування загальнодоступних електронних інформаційних ресурсів. Відповідно до мети, завдання програми – поповнення Державного списку історико-культурних цінностей; створення реєстрів найбільш цінних і значимих документів; створення центру і лабораторії для оцифрування, репродукування, реставрації та консервації документів; формування електронної бібліотеки і організація віддаленого доступу до повнотекстових документів; організація відповідної системи інформації. Формування електронного інформаційного ресурсу передбачає створення баз даних повного національного ретроспективного та поточного обліку документальної продукції, створення зведених каталогів і каталогів окремих колекцій, а також Центрів з оцифрування раритетів. Створюється національний формат обміну даними, розробляється програма для ідентифікації книжкових пам’яток і їх введення до відповідних баз. Найближчим часом буде створено зведений каталог бібліотек Білорусі.

Окремий проект, який ініціює НБ Білорусі, одержав умовну назву Radziviliana. Йдеться про бібліографічну реконструкцію книжкового зібрання Радзивіллів і створення зведеної бази даних існуючих примірників. У всіх країнах є власні культурні цінності, що зберігаються за її межами. Єдиний цивілізований шлях – віртуальна реконструкція, створення єдиного довідкового апарату, тиражування копій без пошкодження оригіналів. Серед інших цікавих починань, дослідження яких розпочато й ведеться в Білорусі, – створення геральдичної бази даних, яка включає зображення усіх можливих варіантів родових білоруських гербів; спільний російсько-білоруський проект „Скарби слов’янської культури”, в рамках якого відбувається оцифрування білоруських стародруків латинським шрифтом із фондів Російської державної бібліотеки. Розробляється також проект „Скориніана”, спрямований на електронне зібрання всіх друків Ф. Скорини.

Отже, йдеться не лише про інформацію на матеріальних носіях, але й електронну інформацію. Цифровий культурний спадок може бути створений шляхом переведення історико-культурних цінностей в цифровий формат, а може бути цифровим одразу. Таким чином, держава має охороняти документальне надбання на будь-якому виді носіїв. Надзвичайно актуальними на сьогодні є проблеми забезпечення доступу до документального спадку завдяки електронним технологіям і збереження, таким чином, оригіналів. Відомо, що інтенсивне використання документів призводить до порушень їх фізичного стану. Тому створення копій для користувачів на будь-яких носіях є потрібним. Копії документів із згасаючим текстом завдяки графічному редактору виходять навіть краще, ніж оригінал, проте виглядають інакше, не повністю відповідають оригіналу. Тому деякі спеціальні історичні дисципліни не зможуть існувати, якщо скрізь буде проводитися обслуговування тільки копіями. Не можна описувати документи по копіях. Але переваги цифрових копій також є, насамперед – широкі можливості по відновленню змісту документів, необмежені можливості для тиражування.

Своєрідним підсумком міжнародної конференції став „круглий стіл” „Спільні проекти в рамках регіонального співробітництва”, що засвідчив нову ідеологію у вивченні культурного надбання. Учасники обговорення висловили переконаність, що будь-яка програма, міжнародний проект повинні мати продумані проміжні етапи роботи, з виходом на конкретні результати. Потрібно вирішити питання, хто має права на створені в рамках проекту ресурси, треба одразу закладати норми авторського права. Потрібно внести відповідні пропозиції до модельного законодавства країн співдружності.

У Рішенні Міжнародної конференції зазначено, що названі вище проблеми є актуальними в усіх державах. Наголошено на великих перспективах, які відкриває застосування в цій сфері сучасних інформаційних технологій. Визнано необхідним міжнародне співробітництво і більш тісна координація діяльності з виявлення, опису, копіювання та публікації документальних комплексів, що відносяться до історії кількох сучасних держав; вироблення регламентів обміну електронними каталогами та електронними копіями об’єктів документального надбання з урахуванням міжнародних стандартів, з метою формування єдиного інформаційного простору. Разом з тим, за кожною державою визнається право на здійснення власної стратегії збереження документального і нематеріального культурного спадку.

Як основні напрями діяльності по збереженню культурного надбання розглядаються: 1) прийняття всіма країнами національних програм з формування, збереження й доступу до цифрового документального надбання; 2) подальше вдосконалення правової бази, що посилює відповідальність за злочинні посягання на об’єкти культурного спадку, їх утрату, знищення, викрадення; 3) врегулювання питань майнових прав і прав авторів щодо цифрових копій документального спадку і електронних публікацій; 4) реалізація міжнародних проектів з віртуальної реконструкції розосереджених культурно-документальних комплексів; 5) розповсюдження інформації про значимість документального надбання.


Джерело: http://documentoved.at.ua/publ/tezi_konferencij_dakkkim_2007/programa_junesko_quotpam39jat_svituquot_i_zavdannja_bibliot
Категорія: Статті | Додав: Шева (16.01.2010)
Переглядів: 2877 | Коментарі: 1 | Теги: ПРОГРАМА ЮНЕСКО ПАМ’ЯТЬ СВІТУ”, документальне надбання, збереження документів, культурний спадок | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук

Copyright MyCorp © 2024Сайт створено у системі uCoz